3 «Θεσστιβαλακι» - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

11 Ιουνίου, 2024

ΤΕΤΑΡΤΗ 12 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024
 

(Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

18.00-18.15: Χαιρετισμός – Έναρξη.

18.15-18.45: «Βροντεράκιδες και Ψυθιράκιδες : η δίκη του αιώνα» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα της Πολιτιστικής Εταιρίας Εκπαιδευτικών Ν. Κιλκίς σε

συνεργασία με την Ομάδα Δράσης για την Τέχνη Mataroa Art Group, Κιλκίς . (Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

18.45-19.30: ΔΡΑΣΗ: ¨Πεταλούδες πετούν μες το δάσος». Εικαστικό εργαστήρι για παιδιά από φοιτήτριες του Τμήματος Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων του δημόσιου Ι.Ε.Κ Τριανδρίας. (Πάρκο Νέας Ελβετίας)

19.30-20.00: «Δώσε μου το χέρι σου» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα “The Bubulians” του Πολιτιστικού & Μορφωτικού Συλλόγου Ν. Κρήνης «Μπουμπουλίνα».

(Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

20.00-20.45: ΔΡΑΣΗ: «Μες των παραμυθιών τα χρώματα». Αφήγηση παραμυθιών από την Στέλλα Τσίγγου. (Πάρκο Νέας Ελβετίας)

20.45-21.30: «Το χρωμοκάραβο» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα

«Καλλιτεχνίτες» Πέρασμα συλλογικό θέατρο. (Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 13 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024
 

(Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

18.00-18.30: «Παραμύθι ξεκινά» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα ΣυνΈργεια της ομάδας πολιτισμού ΣυνΈργεια. (Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

18.30-19.15: ΔΡΑΣΗ: «Ταξιδεύοντας με το καράβι Mataroa στα χνάρια του Γκιούλιβερ».

Θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα από την Ομάδα Δράσης για την Τέχνη Mataroa Art Group. (Πάρκο Νέας Ελβετίας)

19.15-20.00: «Όλα είναι DISNEY» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα

«Drama…mini» του ΚΔΑΠ «Όλα είναι παιχνίδι». (Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

20.00-20.45: ΔΡΑΣΗ: «Τα σκιάχτρα που ονειρεύονται» εκπαιδευτικό θεατρικό πρόγραμμα από θεατροπαιδαγωγούς του Κ.Θ.Β.Ε. (Πάρκο Νέας Ελβετίας)

20.45-21.15: «Ο Ζογκ και οι ιπτάμενοι γιατροί» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα ΚΔΑΠ Πολίχνης της Δημοτικής Επιχείρησης ΙΡΙΣ του Δήμου Παύλου Μελά.

(Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

21.15-21.30: ΔΡΑΣΗ: «Μωβ Ορχιδέες» απόσπασμα από την ομώνυμη θεατρική παράσταση από την θεατρική ομάδα εφήβων και φοιτητών του Λυρικού Μικρού Πλανήτη. (Πάρκο Νέας Ελβετίας)

21.30-22.30: «Στρίγγλα και Καλλονή» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα

«Ρυσάκια-Του Τρελού» του Δήμου Θέρμης Διεύθυνση Πολιτισμού και Κοινωνικής Προστασίας. (Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)




ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024
 

(Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

18.00-19.00: "Το πανηγύρι μας" θεατρική παράσταση βασισμένη στο θεατρικό μονόλογο του Ζαν Κοκτώ από την παιδική θεατρική ομάδα του «Εργαστήρι Μουσικής και Θεάτρου Μαρίας Χρυσοστόμου», Κύπρος. (Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

19.00-20.00: ΔΡΑΣΗ: “ Καλωσορίζοντας το καλοκαίρι. Σώζοντας την καρέτα-καρέτα”. Εργαστήρι με

υλικά Messy Play, από τον Πανελλήνιο Σύλλογο Sensory & Messy Play με την χορηγία και υποστήριξη του κέντρου Ψυχολο-Υγεία. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΡΟΥΧΑ. ΟΙ ΜΠΟΓΙΕΣ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΛΕΚΙΑΖΟΥΝ! (Πάρκο Νέας Ελβετίας)

20.00-20.30: «Το ντροπαλό χταπόδι» της Ψυχολόγου Νένας Γεωργιάδου, εκδόσεις Οξυγόνο. Θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα «Παραμυθοκόριτσα» της Σχολής

Μπαλέτου και Χορού Α. Παπανδρέου Χοροτέχνη. (Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

20.30-21.00: ΔΡΑΣΗ: Μπαντίνα Thessaloniki Youth Band Epitonion, παιδική Μπάντα. (Πάρκο Νέας Ελβετίας)

21.00-22.00: «Ο Φλοκατέξ» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα του Πολυχώρου Δημιουργικής Έκφρασης και Απασχόλησης «Κήπος». (Ανοιχτό θέατρο Νέας Ελβετίας)

22.00-22.30: ΔΡΑΣΗ: «Παιχνίδι του Δάσους» Ομαδικό παιχνίδι στρατηγικής και συνεργασίας από εθελοντές του Λυρικού Μικρού Πλανήτη. (Πάρκο Νέας Ελβετίας)



 

Σάββατο 15 Ιουνίου 2024 (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο)
 

13.00-14.30: ΔΡΑΣΗ: «Η παιδαγωγική αξία της τέχνης του θεάτρου ως μέσω εξάλειψης της παιδικής βίας»

Στρογγυλή τράπεζα – συζήτηση με συντονιστή τον Ψυχίατρο παιδιών , εφήβων και οικογενειών – συγγραφέα Αλέξιο Λάππα μέλους του Βασιλικού Κολλεγίου των Ψυχιάτρων της Μ. Βρετανίας. Για επαγγελματίες του κλάδου της τέχνης του θεάτρου, κατόπιν δήλωσης συμμετοχής στο mail: thesstivalaki@gmail.com ή στο τηλέφωνο: 2310.407.433 (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο - Θέατρο)

16.30-17.30: «Λυσιστράτη» του Αριστοφάνη θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα

«Ονειροβάτες» του Εργαστηρίου Τεχνών & Πολιτισμού. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο - Θέατρο)

17.30-17.45: ΔΡΑΣΗ: Συναυλία από μουσικό σχήμα του Εργαστηρίου Τεχνών & Πολιτισμού. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Αιθ. Εκδηλώσεων 4ου ορόφου)

17.45- 18.30: «Αδέσποτα» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα του Θεατρικού Εργαστηρίου Ν. Ρόδων του Εκπολιτιστικού Συλλόγου Νέων Ρόδων «Προσφυγική Αναγέννηση» Χαλκιδικής. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο - Θέατρο)

18.30-19.15: ΔΡΑΣΗ: «Βίνσεντ Βαν Γκογκ» παιδική θεατρική παράσταση από την εταιρεία θεατρικών δραστηριοτήτων BILULU. ( Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Αιθ. Εκδηλώσεων 4ου ορόφου)

19.15-20.45: «Ο κλέφτης των αστεριών» της Ζωής Βαλάση. Θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα «ΠασπΑRTου», Μυτιλήνη. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο - Θέατρο)

20.45-21.30: ΔΡΑΣΗ: «Μαστροχαλαστής» διαδραστική παρουσίαση βιβλίου από τη συγγραφέα Νίνα Ζαφειρίου, εκδόσεις Τζιαμπίρης – Πυραμίδα. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο - Παιδική βιβλιοθήκη ισόγειο)

21.30-22.30: «Ο κατά φαντασίαν ασθενής» του Μολιέρου. Θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα του Εργαστηρίου Πολιτισμού «Οδύσσεια», Καρπενήσι . (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Θέατρο)

 

* Καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρα κοντά μας θα βρίσκεται ο καλλιτέχνης –ζωγράφος Αστέριος Μπικογιάννης  προσφορά του Εργαστηρίου Τεχνών και Πολιτισμού. 


 

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024
 

(Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο)

11.30-14.30: ΔΡΑΣΗ: «Γνωριμία με το θεατρικό παιχνίδι», βιωματικό εργαστήρι για επαγγελματίες του κλάδου με την Ανδρομάχη Μοντζολή»,  Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών –

σκηνοθέτη-θεατρολόγο- παιδαγωγό θεάτρου-σκηνογράφο, κατόπιν δήλωσης συμμετοχής στο mail: thesstivalaki@gmail.com ή στο τηλέφωνο: 2310.407.433. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Αιθ. Εκδηλώσεων 4ου ορόφου)

14.30-15.30: «Γράψε τη δική σου ιστορία» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα Βαφοπουλάκια του Βαφοπούλειου Πνευματικού Κέντρου. ( Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Θέατρο)

16.00-16.45: «Παραμύθια της Σελήνης». Θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα της

«Θεατρικής Συμπαιγνίας», Ιωάννινα. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Θέατρο)

16.45-17.30: ΔΡΑΣΗ: «Προγραμματίζοντας το μέλλον». Εργαστήρι Ρομποτικής με την Κυριακή Τραντούδη της Robo Project Team. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο - Παιδική βιβλιοθήκη ισόγειο) .

17.30-18.30: «Στραβομανώλης». Θεατρική παράσταση της παιδικής θεατρικής ομάδας του Θεατρικού Εργαστηρίου Καρπενησίου. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Θέατρο)

18.30-19.00: ΔΡΑΣΗ: «Ποιος σκότωσε τον σαμουράι Μιναμότο;». Θεατροπαιδαγωγική δράση από την εταιρεία θεάτρου Αντίρρηση. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο- Παιδική Βιβλιοθήκη ισόγειο)

19.00-20.00: «Σχολείο για κλόουν» του Friedrich Karl Waechter. Θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα του Alte Fablon. (Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Θέατρο)

20.15-21.15: «Ελένη;» θεατρική παράσταση από την παιδική θεατρική ομάδα του Πολιτιστικού και Μορφωτικού Συλλόγου «ΛΥΡΙΚΟΣ ΜΙΚΡΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ». (Βαφοπούλειο Πνευματικό

Κέντρο – Θέατρο).

21.15- 22.00: Τελετή Λήξης .